Vargu ar rasite daug žmonių, kurie darbo rinkoje atsidūrė be gyvenimo aprašymo. Praktiškai kiekvienoje atrankoje darbdavys turi įvertinti kandidato išsilavinimą, patirtį, asmenines savybes, o juk pirmasis įvertinimas ir įvyksta skaitant CV. Tvarkingą, profesionalų ir aiškų gyvenimo aprašymą turime turėti kiekvienas.
Per daugiau nei 10 metų darbo atrankose mačiau įvairiausių gyvenimo aprašymų, nuo tiesiog ranka ant lapo užrašytos informacijos iki video prisistatymų, dirbdama su klientais matau, kokią įtaką turi gyvenimo aprašymuose esanti informacija, kaip klientai renkasi kandidatus, kuriuos nori kalbinti savo skelbiamose atrankose. Šiandien su komanda siekiame padėti žmonėms susikurti profesionalius, pozicijai pritaikytus gyvenimo aprašymus (CV), kad mūsų kandidatai būtų pastebėti darbo rinkoje.
Atrankų specialistai užtrunka vos kelias sekundes pirminiam kandidato CV įvertinimui, tad CV turi būti toks, kad greitai atskleistų pagrindinę informaciją ir atkreiptų samdančio vadovo dėmesį. Taigi, kaip parašyti gerą CV? Pagrindinės taisyklės, kuriomis mes vadovaujamės kurdami gyvenimo aprašymus savo klientams:
1. Profesionalus dizainas.
Šiai dienai yra įvairių įrankių internete, sukurtų specialių CV dizainų, kuriuos verta naudoti kuriant individualų CV. Profesionalus dizainas parodo, kad jūs įdėjote papildomai pastangų ieškodami, kas geriausiai tinka jums ir labiausiai atspindi jus, skyrėte laiką su tikslu sukurti išskirtinį CV, kuris būtų būtent apie jus. Mes CV kuriame su specialiais įrankiais, tad klientai gali pasirinkti iš įvairiausių dizainų variantų, gali pridėti kokių tik nori papildomų elementų, susikurti spalviškai skirtingus variantus, kad gyvenimo aprašymas labiausiai atspindėtų juos pačius ir tiktų kiekvienai norimai pozicijai.
2. Teisingas ir aktualus turinys.
Personalo atrankos specialistai bei vadovai įprastai yra ganėtinai pragmatiški, jiems svarbu suprasti, kokią naudą bei vertę sukursite, tad be jokios abejonės svarbiausia CV dalis yra turinys. Nedaugžodžiaukite, gyvenimo aprašyme turi atsispindėti pagrindinė informacija apie jūsų išsilavinimą, patirtį, asmenybę, kvalifikaciją ir t.t. Man, kaip personalo specialistui, turi užtekti itin trumpo laiko užmetus akį į jūsų CV, suprasti, kokio profilio žmogus esate. Neišsiplėskite su tekstais, CV turi sutilpti į maksimaliai du lapus. Kurdami gyvenimo aprašymą naudokite aiškią ir gramatiškai taisyklingą kalbą, stenkitės informaciją apie savo patirtį aprašyti taip, kad atskleistumėte pozicijai, į kurią kandidatuosite, keliamų reikalavimų atitikimą.
Pagrindinė informacija, kuri turėtų būti jūsų gyvenimo aprešyme:
– Kontaktinė informacija. CV turėtų būti nurodyti el. paštas, telefono numeris, gyvenamasis miestas, nuoroda į jūsų turimą LinkedIn profilį.
– Išsilavinimas. Svarbu įrašyti specialybę, mokymosi įstaigą bei baigimo metus. Jeigu mokslai dar nebaigti, pažymėkite kursą, kuriame šiai dienai esate ir kad mokslai tęsiasi ir šiuo metu.
– Darbo patirtis. Svarbu įrašyti pareigų pavadinimą, organizacijos, kurioje dirbote, pavadinimą, dirbtą laiką bei pagrindines atsakomybes. Šioje vietoje rekomenduojame išskirti tas atsakomybes, kurios aktualios ir pozicijoje, į kurią dabar kandidatuosite, kad potencialus darbdavys jūsų gyvenimo aprašyme pamatytų sau reikiamą patirtį. Jeigu darbinės patirties neturite, galite įrašyti savanorysčių informaciją, papildomas veiklas studijų metu ir kitus papildomus užsiėmimus, kas galėtų atskleisti jūsų praktinę patirtį ir motyvaciją.
– Kalbų žinios. Svarbu nurodyti, kokiame lygyje ir kokiomis kalbomis galite bendrauti. Jeigu turite išlaikytus kalbų egzaminus, nurodykite ir turimą oficialiai patvirtintą kalbos žinių lygį.
– Asmeninės savybės. Išskirkite tas savybes, kurios gali būti aktualios pozicijoje, į kurią dabar kandidatuosite, bet kad jos tikrai būtų apie jus. Pagalvokite realiai ir būkite nuoširdus. Jei nemėgstate bendrauti su kitais žmonėmis, manote kad jums labiau tiktų darbas, kuriame mažiau kontakto su kitais, nerašykite, kad esate komunikabilus ir patinka darbas komandoje, verčiau atsakykite sau į klausimą, koks esate ir koks darbas jums tikrai patiktų, – į tokį ir kandidatuokite. Sunku įsivertinti, kokios gi jūsų stipriosios savybės? Galite pasikreipti į specialistus, kurie karjeros konsultacijos metu padės rasti jūsų stipriąsias ir tobulintinas puses, padės apsispręsti, kaip pasiekti norimą karjeros kelią.
– Įgūdžiai. Šioje vietoje svarbu įtraukti informaciją apie IT žinias, papildomus mokymus, galbūt turėtas publikacijas ar kitus pasiekimus. Kiekvienu atveju svarbu įvertinti, kas jūsų norimai pozicijai yra aktualu.
– Nuotrauka. Pasirinkite tinkamą nuotrauką. Ji turėtų būti profilio, neutralioje aplinkoje, profesionalesnio, oficialesnio tipo. Jeigu tokios nuotraukos neturite, geriau jau nedėti jokios, nei įdėti ne pakankamai profesionalią, nes tai prastina ir patį CV.
– Apie mane. Visada savo klientams rekomenduojame į CV įtraukti trumpą savęs pristatymą/santrauką. Tai gali būti vos keli sakiniai apie jus, motyvaciją, apie tai, kokio darbo ieškote, kur esate stipriausias ir kas jums šiai dienai ieškant naujos pozicijos yra svarbiausia.
3. Ko į CV nerašome?
Nereikia detalizuoti savo amžiaus, tikslaus adreso, šeimyninės padėties, politinių pažiūrų. Tai yra jūsų asmeniniai dalykai, kurie jokiam darbdaviui neturėtų būti aktualūs. Taip pat rekomenduojame kiekvienu atveju įvertinti ir darbo patirtį, kurią rašote į CV. Ji turi būti pati aktualiausia, t.y. jei turite sukaupęs pakankamai vadybinio darbo patirties ir dabar kandidatuosite į vadybinę poziciją, į CV nereikia įtraukti studentavimo metu turėtos padavėjų ar laikraščių išnešiotojo patirties. Šias patirtis traukiame, kai jos yra vienintelės, tačiau kai jau sukaupiate naujesnės ir aktualesnės patirties, senesne informacija rekomenduojame CV neapkrauti, o visą tai galėsite papasakoti darbo pokalbio metu.
4. Rekomendacijos.
Auksinė taisyklė – nemeluokite nei CV, nei darbo pokalbio metu. Daugelis dalykų profesionaliam atrankos specialistui pasimatys jau darbo pokalbio metu, o jei ne tada, tai rekomendacijų tikrinimo metu. Šiai dienai į CV nebereikia įtraukti kontaktinės informacijos asmenų, kurie jus gali rekomenduoti, galite įdėti bendrą frazę, kad „rekomenduojantys asmenys gali būti nurodomi esant poreikiui”. Kiekviena įmonė turi savo atrankos taisykles ir šiai dienai dažniausiai gyvai skambina jūsų duotiems kontaktiniams asmenims, dažniausiai tai gali būti buvę kolegos ar vadovai, su kuriais kalbasi apie jus ir renka reikiamą informaciją.
Kartais CV rašymas gali pasirodyti itin sudėtingas procesas ir iš tiesų jis tikrai yra imlus laikui, reikia skirti nemažai laiko pagalvoti, kaip sudėlioti tekstus, atskleisti savo stipriąsias savybes, CV pritaikyti reikiamai pozicijai. Tam rinkoje esame mes – personalo specialistai, kurie gali pagelbėti jums sukuriant profesionalų, aiškų, greitai skaitomą ir pozicijai pritaikytą CV. Tad susisiekime cv@humanfirst.lt.